نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در کلاس آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم ۷۰۱علامه حلی تویسرکان

شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام مهدی شرکائی در جمع دانش آموزان علامه حلی شهرستان تویسرکان

موضوع : نگاهی به قرآن «۸» [سوره بقره  ]

بررسی آیه ۸۷ سوره بقره :
وَ لَقَدْ آتَيْنا مُوسَى الْکِتابَ وَ قَفَّيْنا مِنْ بَعْدِهِ بِالرُّسُلِ وَ آتَيْنا عيسَى ابْنَ مَرْيَمَ الْبَيِّناتِ وَ أَيَّدْناهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ أَ فَکُلَّما جاءَکُمْ رَسُولٌ بِما لا تَهْوى‏ أَنْفُسُکُمُ اسْتَکْبَرْتُمْ فَفَريقاً کَذَّبْتُمْ وَ فَريقاً تَقْتُلُونَ.

وقتی ما به موسی (ع) کتاب را دادیم و پیامبرانی را پشت سر هم فرستادیم، به عیسی (ع) دلایل روشن دادیم و او را با روح القدس تایید کردیم، پس چرا هرگاه پیامبری چیزی برخلاف خواسته های نفسانی شما آورد، در برابر او تکبر ورزیدید، عده ای را تکدیب کردید و گروهی را کشتید

.IMG_0402

اشاره ی آیه به گله ای‌ست از سوی خداوند تبارک و تعالی، نسبت به کل انسان هایی که در مسیر هدایت انبیا – هدایت تشریعی – قرار گرفته اند.
یک هدایت تکوینی داریم، یعنی در وجود و ذات‌مان میل داریم که به معنویات و به خداوند تبارک و تعالی نزدیک شویم.
یک هدایت تشریعی داریم؛ یعنی کسانی که قرار است این میل را هدایت کنند و در کانال خودش بیندازند؛ تحت عنوان پیغمبران.

اولین نکته ای که بسیار مثمر ثمر است و باید خیلی روی آن دقت بشود، این است که «آیا هدایت تکوینی به تنهایی کافی‌ست؟»
یعنی بگوییم ذات انسان ها پاک است، میل به زیبایی دارد، میل به کمال و معنویت دارد، میل دارد راجع به مرگ و دنیای بعدی‌اش فکر کند، میل به ایثار دارد، و .. . و بگوییم وقتی ذاتاً انسان این‌گونه خلق شده، پس اگر انسانی را به حال خودش رها کنیم حتما در مسیر صلاح و راستی قرار خواهد گرفت!
IMG_0404
مهم ترین دلیلی که ما می توانیم در رد این صحبت بیاوریم، یک کلمه است : «تجربه». تجربه ثابت کرده اگر انسان به حال خودش رها بشود، الزاماً هدایت نمی شود. نه فقط تجربه‌ از فلان قبیله، تجربه‌ی من و تو؛ که هم ذات‌مان پاک است، هم در مسیر موعظه قرار داریم و هم گفته ایم أشهد أنّ محمداً رسول الله. اگر  یکی – دو هفته کسی به ما تذکر ندهد، خدا گوش‌مان را نگیرد، گوش‌مان را نپیچاند، إنّ الانسان لیطغی؛ أن رأه استغنی.اگر انسان ببینید نظارتی رویش نیست، طغیان می کند. آیا می توانیم بگوییم ما نیازی به هدایت تشریعی نداریم؟؟ هدایت تشریعی پیغمبران این نیست که الزاماً بیایند به ما راه نشان بدهند، یک جاهایی در هدایت تشریعی، وجود پیغمبران برای مؤمنین تذکر بوده است.

الان یکی از مشکلات بزرگ کره زمین ما، نبود امامی‌ست که واقعا ببینیم با خدا ارتباط دارد و نماینده ی خداست. ممکن است الان مقدمات ظهور فراهم نباشد، ولی اگر امام زمان بیاید، تعداد مؤمنین خیلی بیشتر می شود.

IMG_0414

در آخر جلسه قرائت قرآن دانش آموزان با گرفتن عکس یادگاری با حجت الاسلام مهدی شرکائی  روحیه بسیار بالایی گرفتن .

دیدگاه ها