نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در حلقه صالحین دانش آموزان علامه حلی تویسرکان در شبستان امام خمینی (ره)حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها:

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

در روایت صریح معصوم داریم: آخرین شهوتی که از دل مؤمن خارج می شود، حسد است! یعنی چه؟! یعنی یک انسان می تواند مجاهدِ رزمنده ی نماز شب خوانِ آخوندِ خادمِ حرم امام حسین(ع) باشد و تمام کارهایش را ردیف کرده باشد،

اما نتوانسته حسد را از قلبش خارج کند. لذا حسد شایع ترین گناه بین مؤمنین و مؤمنات است، شک نکنید! چرا شک نکنید؟! داریم منطقی حرف می زنیم، چون آخرین شهوتی که بیرون می رود، شایع ترین است دیگر!

مبنای خیلی از مشکلات زبانی مانند غیبت، تهمت، سوءظن و بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی حسد است. نگاه که می کنیم، می بینیم بسیاری از ضربه های اقتصادی مملکت از حسد است. نمی توانند همدیگر را ببینند، حاضر است تعاون نداشته باشد، تعاونی تشکیل ندهد، حتی بیشتر هم سود نکند! برای چه؟ می گوید برای اینکه درست است من سودم بیشتر است، اما آن ها هم سودشان بیشتر می شود.

» دنیا و آخرت حاسد، در خطر است.
این ضرب المثلی که می گوید: دیگی که برای من نجوشد، دوست دارم سر سگ در آن بجوشد، مال حسد است. در این بین، حاسد به شدت دنیا و آخرتش در خطر است، نه دنیا را دارد و نه آخرت. و جالب است روش هایی که برای خاموش کردن حسادتش به کار می برد مثل تبدیل حسد به کینه، تبدیل حسد به نیش، تبدیل حسد به شمشیر و هزار جنایت دیگر، دقیقا برعکس جواب می دهد. یعنی هرچه بیشتر به حسد دامنه می دهد، حسد بیشتر او را محاصره و اذیت می کند.

» هنگام بیرون آمدن از خانه، سوره و ناس و فلق را بخوانید!

عده ای با حسد به ما جور می کنند، که چند بار هم خدمتتان عرض کرده ام؛ در این جامعه ای که چشم ها، چشم های باریک بین و تنگی است، تعجب می کنم از خواهران و برادران که صبح از خانه بیرون می آیند، سوره ناس و فلق را نمی خوانند! در بحث اثرات ذکر گفته ام، با چه جرأتی سوره ناس و فلق را نمی خوانند؟ مگر می شود خودت را حفظ کنی؟!

+ راه های کنترل حسد:
» به حاسد، محبت کن!
۱- محبت کردن به حاسد.
آنانی که به ما با حسد ظلم و جور می کنند، می گوید: خدایا، به دعای ما به محبت تبدیل کن. اتفاقا در شرایط برخورد با حاسد، محبت کردن به اوست! می گوید نه! بدتر است چون پیش خود می گوید دارد به من محبت می کند که دل من را به دست آورد، نامردِ کثیفِ پست! شما محبت کن، محبت بالاخره جواب می دهد.

» زیبایی های زندگی ات را فریاد نزن!
۲- اذیت نکردن حاسد.
حاسد را اذیت نکنید. چقدر شما که ازدواج کرده اید از زن هایتان می شنوید: دیدی فاطمه خانم پشت سر من چه می گفت؟! چشمش دارد در می آيد! چقدر این جمله را شنیده اید؟! می دانی چرا چشم او دارد در می آید؟ برای اینکه تو به زنت یاد نداده ای که زیبایی های زندگی ات را فریاد نزن، حسودها را تحریک نکن!!!

عده ای از ما که محسود واقع می شویم، صد در صد حقّمان است! برای اینکه حسودها را تحریک می کنیم! گاهی وقت ها آدم با اینکه حتی حسود را می شناسد، اما عمدا طوری رفتار می کند که چشم او در بیاید! چشم او که در می آید هیچ، خودت اذیت می شوی. اصلا بعید نیست که تحریکِ حسود، از موارد رسیدن به مواضع تهمت باشد! خودت، خودت را محسود قرار داده ای! یکی از مواضع تهمت بالاخره همین حسادت است، اجتناب کن.

» حسادت کمتر، برابر است با اختلاف های کمتر!

در زمان های قدیم روی چشم زخم خیلی حساسیت داشته اند، قطعاً درصدی از چشم زخم خرافات، و درصدی هم واقعیت است. آن خرافه، باعث شده بود که مردم زیبایی های زندگی خود را فریاد نزنند و حاسدان جامعه کمتر تحریک بشوند، فلذا محسود در جامعه کم بود، در نتیجه اختلافات هم کم بود!

الآن چشم و هم چشمی یعنی تحریک حسود! امام صادق(ع) می فرمایند: یکی از گناهکارانی که باید به او با دیده ی ترحّم نگاه کرد، حسود است! این گناهکار واقعاً مریض و بدبخت است.

دیدگاه ها