نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در حلقه صالحین اردوی دانش آموزان علامه حلی تویسرکان مجتمع اقامتی نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران:

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

این ها گمانشان این است که عبادت می تواند گذشته را جبران کند، در حالیکه عبادت نمی تواند ماقبل را جبران کند! توبه می تواند ماقبل را جبران کند. عبادت می تواند کفه ی راستت را سنگین کند.

 

طبق روایت امام صادق(ع) خود جمعه از عید فطر و عید قربان بالاتر است. شب جمعه ای که اغلب ما در سال قدر نمی دانیم، از عید فطر و قربان بالاتر است. در مفاتیح ببینید، خود عید فطر چه فضایل و اعمالی دارد. شب جمعه ی ماه مبارک رمضان هم همین سیستم را دارد! هم شب جمعه است، هم شب جمعه ی اول ماه مبارک رمضان است، هم این روایت که از جمله روایت هایی است که اصلا اول و آخر ندارد، روایتی است که می توانیم اسمش را شب رحمت هرکسی بگذاریم! چون گفته هرکس به در خانه خدا بیاید، بدون هیچ پیش شرطی خدا او را می بخشد.

– گروه دوم:
یک عده گمان می کنند مبنای توبه این است که امشب پدر خود را در بیاورد تا خداوند تبارک و تعالی را راضی کند که بر او رحم کند. این هم یک مدل آدم است دیگر! بگوید امشب که ما وضعمان خراب است. از سر شب که قدر ندانستیم، الآن هم که یک ساعت بیشتر وقت نداریم و می خواهیم برویم سحری بخوریم، گذشت! خراب شد رفت!

» توبه فقط یک کلمه است، پشیمانی والسلام!

طبق روایت نبی اکرم(ص) توبه فقط یک کلمه است، پشیمانی و السلام! پشیمانی از چه؟ پشیمانی از آن چیزی که از قبل می دانیم هم برای ما خوب نبوده، هم خدا دوست نداشته، تمام شد رفت! بسیاری انسان ها آنقدر توبه خود را لفت و لعاب می دهند که آخرش یادشان می رود پشیمان شوند! آنقدر امشب بابت گناهش گریه می کند که یادش می رود پشیمان شود! فقط دارد گریه می کند. آنقدر بر سرخود می زند که غلط کرده ام، یادش می رود یک نیت کند که پشیمانم! بلافاصله اینجا سوال پیش می آید و امام صادق(ع) جواب می دهند!
– سوال: پشیمانی واقعی به معنای این است که بعد هم مرتکب آن گناه نشود؟
– روایت امام علی(ع) را که قبلا خدمتتان عرض کرده بودم را در نظر بگیرید؛ مادرت به عزایت بنشیند این چه طرز توبه کردن است؟! برایتان توضیح داده ام که متن روایت را دیده ام، در صدر و ذِیلش آمده که این آدم منافق است و دارد دروغ می گوید و جانماز آب می کشد!

تو ببین امام صادق(ع) چه می گوید. می فرمایند: تو فعلا از قبل پشیمان باش، بعد را به خدا بسپار. وقتی به زیارت ما، امام رضا و احمد بن موسی(ع) می آیی، بگو: یا احمد بن موسی(ع) گناهان قبل و بعد من را ببخش! همین توبه است. 


+ گروه سوم:

دیدگاه ها