نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در جمع دانش آموزان علامه حلی تویسرکان در مسجد مقدس جمکران:

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

از گناهان کبیره دوری کنید. خداوند تبارک و تعالی می فرماید این ها دیگر لمم است.

برادران و خواهران، از هر گناهی که فکر می کنی به تو حال داده، تو را بالا برده، اذیتت نکرده، باعث خواری دنیا و آخرتت نشده، امشب توبه نکن! بگذار برای وقتی که فهمیدی. توبه واقعی این نیست!

»‌ خطا لباس ذلت را بر انسان می پوشاند!
الآن مداح می خواهد بخواند و تو گریه کنی و بر سر خود بزنی که ای وای چه غلطی کرده ام! این توبه، توبه احساسی است. در این ماه رمضان فکر کنید. اگر امام می فرماید: “البستنی الخطایا ثوب مذلتی”، خطا لباس ذلت را بر انسان می پوشاند و اعتبارت را نزد خودت و خدا کم می کند، بنشینیم و فکر کنیم که ترکش کنیم.

عقل می گوید که ترکش کنیم و اگر می گویی نیست، اصلا توبه نکن! برای اینکه توبه ات توبه نیست! همان گریه و زاری بکن که خدا بار حسناتت را زیاد کند. راجع به آن هایی که می دانیم و عقلاً فهمیده ایم که لباس مسکنت و مذلت را پوشانده؛ چقدر غیبت کردی و چه سودی داشته. چقدر تهمت زدی و چه سودی داشته. چقد آبرو بردی و چه سودی داشته و چقدر به آدم حال داده! چقدر بدنگاه کردی و چه سودی داشته؟ چقدر تحقیر کردی و چه سودی داشته؟ چقدر دل شکستی و چه سودی داشته؟ چقدر بدخلقی به خرج دادی و چه کسی ضرر کرده و چوبش را خورده؟ این تیری که رها کردی به کجا برگشته؟ گناهان ما اینطوری است دیگر! نمی توانم بگویم چقدر آدم کشته ای!

عقلاً توبه کنیم و بر روی این مسائل دقت کنیم. آن وقت خواهی فهیمد که اگر انسان به توبه عقلی برسد، دیگر مِن بعد اگر مرتکب گناهی از آن مدل شود، قطعاً غفلت است. چون می داند که این گناه ضرر دارد. دست زده و سوخته، دیگر نخواهد زد. حالا اگر یک وقتی دستش خورد، خورده است دیگر! امشب را شب مناجات برای توبه بگذارید…

دیدگاه ها