نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در جمع دانش آموزان علامه حلی تویسرکان در بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها:

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

بد رفتاری هایی که گاهی اوقات خویشاوندان به انسان دارند، اولاً عرض کنم انسانی که بر بد رفتاری خویشان خویش صبر می کند، این صبر جزء بالاترین ثواب هاست. این را سریع می گذریم و همه می دانیم.

یکی از علما (مرحوم ملا فیض کاشانی) که حتما داستانش را هم شنیده اید تعریف می کند؛ گفتیم برویم دیدار این عالم، گفته اند که ایشان خیلی انسان عجیب و غریبی است. به در خانه ایشان در زدیم. صدایی شبیه صدای داستان رستم و مادر فولادزره از وسط حیات بلند شد که گفت: کیست؟! ما یک نگاه کردیم که اشتباه در نزده باشیم و گفتیم با آقا کار داریم. در به شدت باز شد و خود جناب مادر فولادزره در را باز کرد! گفت آقای گور به گور شده معلوم نیست کدام گوری که گور چه کسی را بکند؟! گفتم چرا با آقا این طور صحبت می کنید؟! گفت: به توی احمق هیچ ربطی ندارد! من زنش هستم و هرجور دوست داشته باشم با او صحبت می کنم. گفتم عذرخواهی می کنم در کار خانوادگی شما دخالت کردم! خداحافظ شما!

دنبال آقا رفتیم و ایشان داشت هیزم شکنی می کرد و با دسته ای از حیوانات هیزم ها را می شکست و حمل می کرد. گفتیم این مقامی که شما به آن رسیدی از چیست؟! بدون اینکه هیچ توضیحی بدهیم که کجا بوده ایم! گفت: از صبر بر آن کسی و چیزی که الآن رفتی و دیدی!

پسر بد، همسر بد، خواهر بد، قوم وخویش بد داری، اگر به خاطر خویش بودنش بر ظلم و جور و بدی هایش صبر کنی، خداوند تبارک و تعالی درجاتی به تو می دهد که در هیچ چیزی این درجه را به تو نمی دهد! مخصوصا کسی که بر بدی پدر و مادرش صبر کند.

گاهی اوقات پدر و مادرها دچار وهم می شوند که ما دیگر همه چیزمان درست است و همه مشکلات از بچه هاست! اصلا اینطور نیست. دیروز آقای مجتهدی صحبت می کردند، من تعجب کردم که در دعاهایشان گفتند: خدایا، مرا از عاق والدین و عاق فرزندان مبرا بفرما! ایشان برای عاق فرزندان هم دعا می کنند، کلمه عاق بار فقهی دارد. پدر و مادری بدی می کنند، آن زمانی که در روز بر بدی پدر و مادر صبر می کنی، تأثیر معنوی اش به مراتب بیشتر از بقیه کارهاست. 

دیدگاه ها