نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام مهدی شرکائی در جمع دانش آموزان دبیرستان دکتر عابدی شهرستان تویسرکان:

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶

بحث خداوند تبارک و تعالی این است که همه جا هست و اثرات خداوند هم در همه جا، یکسان است. ممکن است بگویند شب های قدر یا شب های جمعه ویژه است،

اما امام صادق(علیه اسلام) فرمایشی دارند که مشخص می کنند خداوند یک مدل است و برخی اوقات ما مدل دیگر فرضش می کنیم، می فرمایند: برای این که مردم آمادگی ذهنی ندارند تا سیصد و شصت و پنج روز، خداوند را یک مدل ببینند، ایام خاصی را قرار می دهیم.

برخی اوقات خدا را به گونه ای خاص معرفی می کنیم، مثلا می گوییم شب و روز جمعه، شب قدر، عید قربان، روز عرفه و…، اما خدا یک مدل است. اهل بیت(علیهم السلام) هم همین طورند. در زیارت جامعه امام هادی(علیه السلام) هم می فرمایند: “قلوبکم فی القلوب، ارواحکم فی الارواح، اجسادکم فی الاجساد، قبورکم فی القبور”. یعنی در همه قلوب، ارواح، اجساد و قبور هستند، ما چون این جنبه را نداریم که بیست و چهار ساعت در سی، چهل، پنجاه سال عمرمان ارتباط داشته باشیم، ایامی را برای ما خاص کرده اند.

» اثر زمانی اربعین در کربلا و حرم امام حسین(علیه السلام) از همه جهان بیشتر است.
فرق های مکانی وجود دارد، برخی از مکان های معنوی که عده ای در آن جمع می شوند، آمادگی و قابلیت بیشتری برای ارتباط برقرار کردن ما دارند. مانند حرم، یا زمانی که عده بیشتری جمع می شوند مانند عاشورا، نیمه شعبان و اربعین.

در حال حاضر اربعین از عاشورا هم بزرگ تر شده است. اثر زمانی اربعین در کربلا و حرم امام حسین(علیه السلام) از همه جهان بیشتر است، حتی از عاشورا و میلاد امام حسین(علیه السلام). ما هستیم که این اتفاق را ایجاده کرده ایم، وگرنه برای آن ها هیچ فرقی ندارد، چه امروز، چه پسفردا که شیراز هستید.

» چرا مردم برای نزدیک شدن به ضریح، ولع دارند؟
چون زمان و مکان تاثیرات معنوی دارد، می فرمایند هر چه می توانید نزدیک تر شوید. ولعی که مردم برای نزدیک شدن به ضریح دارند و حال خوشی پیدا می کنند، مال ذهنیت خودشان و اتفاقات مثبتی که آن جا افتاده است. مکانی است که چندین هزار سال در آن گناه نشده است، این خیلی مهم است.

هر چه به ضریح نزدیک تر می شوی، میزان گناه نکردن در آن قسمت بیشتر است. ممکن است خارج اتاقک ضریح عمل گناه آلودی اتفاق افتاده باشد، اما در اتاقک اتفاق نیفتاده است. بنابراین مردم حس می کنند آن جا معنوی تر است و سعی می کنند به آن جا بروند.

» برخی از مکان ها و زمان ها، تاثیراتشان پایدار است.

برخی از مکان ها و زمان ها، تاثیراتشان پایدار است. اگر زمانی بعد از سی سال، خدا و پیامبر(صلوات الله علیه) و معنویت و مرگ و قرآن را فراموش کنی و بگویی اصلا خدایی وجود ندارد، این راهپیمایی اربعین جزء زیارت هایی است که هیچ وقت از ذهن شما محو نمی شود.

خیلی از آدم هایی که فکر می کردند، خوبی آن زمانشان بعد از سی سال دستشان را نمی گیرد، بعد از سی سال آن خوبی دستشان را گرفته است! یعنی یک نمونه زیارت داریم که سیم اتصالی را به عنوان خانه آخر وصل می کند، بعد می بینی در آن لحظه آخر، این سیم اتصال، دستت را گرفت.

چند سال پیش سی دی هایی با عنوان مرگ های واقعی بود، کسانی که مرگ های واقعی داشتند و با این ها مصاحبه کرده بودند. یکی از این فیلم ها، پسری بود که زیر آیینه ماشین، دوربین وبکم گذاشته بود. تصویری صحبت می کرد، حواسش پرت می شود و تصادف می کند. فیلم را در حالت آهسته نگاه کردم، در چشم این پسر سه نگاه دیده می شد:
– نگاه اول: وقتی ضربه خورده می شود، به سمت ضربه بر می گردد که ببیند چه اتفاقی افتاده. نگاه، پر از ترس است.
– نگاه دوم: می بیند که کارش تمام است. نگاهش به سمت بالا و آسمان رفت. ما به این نگاه، متافیزیک می گوییم.
– نگاه سوم: نگاه مرگ بود.

چرا به آسمان نگاه کرد؟! می توانست به جهات دیگر نگاه کند! این نگاه مربوط به یک واقعه معنوی است که آدم را در آخرین لحظه، به سمت آسمان بر می گرداند!

» چه چیزی پایان نامه زندگی انسان می شود؟

انسان در چند ثانیه می میرد؛ وقتی قلب می ایستد، خون به مغز نمی رسد، بعد مغز از کار می افتاد. در این چند ثانیه که امام صادق(علیه السلام) می فرمایند به زمان برزخ حساب می شود، از اول زندگی اش تا همین لحظه را می بیند.

اولین خاطره ای که در این مغز است و حتی فراموش شده، از شیر خوردن تا لحظه آخر، اعم از خوبی ها و بدی ها، زشتی ها و زیبایی ها، جلوی چشمم نمایش داده می شود. امام صادق(علیه الاسلام) می فرمایند: مانا و پایدارترین خاطره ای که در طول زندگی اش داشته، آن جا به عنوان مهم ترین خاطره ثبت می شود و همان، پایان نامه زندگی اش می شود.

در کتاب حاج ملااحمد نراقی، قضیه حمام منجاب را شنیده اید! در اوج معنویت، هشتاد سال عمر کرده بود. بالای سرش رفتند، هر چه تلقینش می دادند، می گفت: أین الطریق الی حمام منجاب؟ یکی از دوستانش را آوردند که بفهمند چه می گوید! گفت: این قضیه مال جوانی ما است. خانمی از او پرسید أین الطریق الی حمام منجاب؟ دوست من هم گفت: کوچه بعدی، ‌در اول، سمت چپ. آدرس خانه خودش بوده! زن فهمید، اما او را فریب داد و گفت: برو شیرینی بخر، من تا چند روز هستم. رفت و زن هم فرار کرد. این مرد، بیست سالش بوده، شصت هفتاد سال بعدش عمر کرده. این خاطره، مهم ترین خاطره زندگی اش شده و نمی گذارد شهادتین را بگوید.

اتفاقات معنوی مثل اربعین، گاهی مهم ترین خاطره زندگی آدم می شود. شهید داداللهی دوست شهیدی داشت که خیلی با هم رفیق بودند و عقد اخوت بسته بودند. علی داداللهی بعد از جنگ شهید شد. می گفتند به جای شهادتین، اسم دوست شهیدش را می گفته.

◄ دو بحث وجود دارد:

۱- میزان گناه و میزان عبادت.
» موازنه گناه و عبادت، تکلیف جسم انسان را مشخص می کند.
این میزان را می سنجند و موازنه می کنند. چند کیلو گناه و چند کیلو عبادت دارد. این موازنه چه کار می کند؟ تکلیف جسم را در قبر مشخص می کند. این جسم مستحق نجات است یا مستحق عذاب است.

۲- موازنه ذهن.
» کفه سنگین ذهن در مثبت و منفی، چه زمانی خودش را نشان می دهد؟
یعنی کسی سفر کربلا بوده، اما در ذهنش چیزهای دیگری می گذشته. هیچ گناهی هم برایش نمی نویسند، ولی کفه سنگین ذهن در مثبت و منفی، لحظه مرگ خودش را نشان می دهد، این مهم است!

مهم ترین خاطره یعنی آن چیزی که ذهنش را مشغول می کند، نه مهم ترین عملکرد! کسی می گفت: أین الطریق الی حمام منجاب؟ کاری نکرده بود، فقط برایش خاطره بود. این گزینه، برخی اوقات برای کسانی که گنهکارند مایه نجات می شود و برای خیلی از کسانی که مؤمنند، مایه عذاب می شود! لذا باید برخی از خاطرات، پاک و با استغفار زدوده شود. هم استغفار و هم صلوات بر محمد و آلش، پاک می کند.

به عنوان مثال اگر مهمان شما هیچ وقت به ناموس شما خیانت نکرده و سرش را هم بالا نیاورده، بعد بفهمی در ذهنش خیانت به ناموس شما داشته، او را نگه می دارید؟! آن چه در ذهن می گذرد برای من و شما مهم است، برای خدا هم مهم است.

» ذهن آلوده می تواند عمل را فاسد کند.

ذهن آلوده ذهنی است که خیلی از اوقات گیر می کند و می تواند عمل را فاسد کند. ذهن، در آخرین خاطره خیلی موثر است. به قول امام صادق(علیه السلام) آن ثانیه های آخر خیلی اهمیت دارد، زمانی که عقل من کار نمی کند، فؤاد و ضمیر من حرکت می کند و خاطرات بررسی، و مهم ترینشان را بالا می آورد.

آن زمان نه سینما بوده نه عکسی، می فرمایند مانند پرده ای زندگی را نمایش می دهند، مهم ترین خاطره بالا می آید. ممکن است مهم ترین خاطره کسی پدر، مادر، استاد یا شاگردش باشد، الزاما مهم ترین خاطره زندگی اباعبدالله(علیه السلام) نیست، می تواند چیز خوبی باشد. شهید داداللهی مهم ترین خاطره زندگی اش، دوست شهیدش بوده، خوب است.

حاج آقا رحیم ارباب زمانی که هیچ جانی نداشت و همه گفتند دیگر مرد! به آن چند ثانیه رسید و دستش را به سینه اش گذاشت و گفت: السلام علیک یا اباعبدالله(علیه السلام)، برای این بوده که اباعبدالله(علیه السلام) مهم ترین خاطره زندگی اش بوده است. خو گرفتن به این چیزها، بر ضمیر ناخودآگاه ما تاثیر می گذارد. مثلا کسی که چهل سال، هر سال به مشهد و کربلا می رود، یا بیست سال است که هیئت دارد و هر هفته به هیئت می رود، مگر می شود آدم خوبی نباشد؟ اعمال ما متقابلا روی این قضیه اثر می گذارد.

دیدگاه ها