نمایش نوار ابزار

تنش بین آنکارا و بغداد در پی ورود بدون اجازه نیروهای نظامی ترکیه به موصل شدت گرفته است در حالی که ترکیه چند وقت قبل اقدام به سرنگونی جنگنده سوخوی روسیه نموده است این بار خود اقدام به لشکر کشی به عراق نموده است

دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴

تنش بین آنکارا و بغداد در پی ورود بدون اجازه نیروهای نظامی ترکیه به موصل شدت گرفته است. در حالی که ترکیه چند وقت قبل اقدام به سرنگونی جنگنده سوخوی روسیه نموده است این بار خود اقدام به لشکر کشی به عراق نموده است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که نیروهای ترکیه باید ظرف ۴۸ ساعت خاک عراق را ترک کنند در غیر این صورت تمامی گزینه ها علیه ترکیه مطرح خواهد بود. بر اساس این گزارش، شورای امنیت ملی عراق به ریاست حیدر العبادی دخالت نظامی آشکار ترکیه در خاک عراق را بررسی و بیانیه زیر را صادر کرد:

شورای امنیت ملی عراق بار دیگر موضع مخالف بغداد با دخالت نیروهای ترکیه در خاک عراق که بدون موافقت و آگاهی دولت عراق صورت گرفت را اعلام و آن را نقض آشکار حاکمیت و اصول حسن همجواری تلقی می‌کند. در بیانیه شورای امنیت ملی عراق تاکید شده است: در صورت اینکه نیروهای ترکیه ظرف ۴۸ ساعت خاک عراق را ترک نکنند، بغداد استفاده از تمامی گزینه‌ها از جمله مراجعه به شورای امنیت را حق خود می‌داند.

روز جمعه نظامیان ترکیه بدون اجازه دولت مرکزی عراق و با نقض تمامیت ارضی این کشور، در منطقه بعشیقه در موصل در استان نینوا مستقر شدند. منابع رسانه ای گفته اند که این نیروها،۱۵۰ تفنگدار با پشتیبانی ۲۵ تانک بوده اند اما برخی تعداد این نیروها را ۱۲۰۰ نفر اعلام کردند و بعضی نیز از اعزام بالگردهای ترکیه به منطقه خبر داده اند. عراقی ها واکنش تندی به این اقدام آنکارا داشتند و آن را دخالت آشکار در امور داخلی کشورشان و نقض قوانین و موازین بین المللی دانسته و نیروهای ترکیه را اشغالگر توصیف کردند.

ترکیه این لشکرکشی را در راستای بخشی از تمرینات آموزشی عادی نظامی خود برای پیشمرگه های کرد توصیف می کند، اما دفتر رسانه ای نخست وزیر عراق با صدور بیانیه شدید اللحنی تاکید کرده نظامیان ارتش ترکیه مجهز به تانک و سایر ادوات نظامی بدون درخواست یا موافقت دولت عراق وارد منطقه ای در نزدیکی موصل شده اند و خواستار خروج فوری نیروهای ارتش ترکیه شد.

وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه ای این اقدام ترکیه را تجاوز ارزیابی کرده و هرگونه عملیات نظامی که با دولت عراق هماهنگ شده باشد را رد کرده است.

اما احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به بیانیه حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق، هرگونه گسترش فعالیت‌های نظامی ترکیه در شمال عراق را تکذیب کرد. داود اوغلو در گفت‌وگویی تلویزیونی در این باره مدعی شد: اردوگاه بعشیقه در ۳۰ کیلومتری شمال شرق موصل، یک اردوگاه آموزشی است و با هدف حمایت از نیروهای داوطلب محلی ایجاد شده است.

نیروهای ترکیه در حالی وارد خاک عراق شدند که مقام ها و فرماندهان نظامی عراق رسما اعلام کردند که آغاز عملیات آزادسازی موصل بسیار نزدیک است و به زودی این عملیات با هدایت ارتش این کشور آغاز می شود. درباره این که چرا ترکیه مبادرت به اعزام نیروی زمینی به عراق در این مقطع زمانی کرده دلایل مختلفی ذکر می شوند.

اولین دلیل این است که ظاهراً قرار است در آینده ای نزدیک اين نيروها با همکاري نيروهاي پيشمرگه و نیروهای سنی در آزاد سازي موصل که از ژوئن ۲۰۱۴ به اشغال گروه تروریستی داعش درآمده است، شرکت کنند. در این راستا قرار است نیروهای شیعی و الحشد الشعبی از نبردها کنار گذاشته شود تا شهر موصل پس از آزادسازی در محدوده قدرت دولت مرکزی قرار نگیرد و این گونه زمینه برای ایجاد اقلیمی سنی فراهم تر شود.

دلیل دیگر این است که حزب عدالت و توسعه پس از تنش های ایجاد شده با دولت روسیه، با ورود به عراق در پی این است تا اذهان و توجهات را از این موضوع دور نگه دارد و با ایجاد تنشی ساختگی، تنش قبلی را تحت الشعاع قرار دهد.

دلیل دیگر به اتحاد مثلث متشکل از عربستان، ترکیه و اسرائیل اشاره دارد که البته با همراهی مسعود بارزانی برای ایجاد دولت فدرالی در عراق متشکل از سنی ها، شیعه و کردها است. بنابراین این کشورها پیگیر زمینه چینی برای پیاده کردن نقشه های خود بعد از تصرف موصل هستند.

در این راستا ترکیه به دنبال فراموش کردن قضیه کشتی کمک رسان مرمره به غزه و احیای مناسبات پیشین خود با رژیم صهیونیستی است و اخیراً آنکارا و تل آویو توافق کردند روابط سیاسی خودشان را تا سطح کاردار افزایش دهند. همچنین از آن جا که اسرائیل پیش از این بارها از اعلام استقلال و خودمختاری کردها حمایت کرده بود، حضور نظامی ترکیه می تواند مسیر تحقق این امر را روشن تر سازد.

از سوی دیگر به تازگی نیز مسعود بارزانی دیداری از عربستان داشته  که برخی اعتقاد دارند که نزدیکی وی به ریاض حاصل برنامه ریزی سعودی ها برای تقسیم عراق است و برخی نیز اعتقاد دارند که سعودی ها در تلاش هستند با نزدیک شدن به کردها و ایجاد یک ائتلاف عربی – کردی- ترکی، دولت مرکزی عراق را تحت فشار قرار دهند.

در کل به نظر می رسد اردوغان در وضعیت اوضاع بحرانی کشورهای منطقه علی الخصوص سوریه و عراق در پی این است تا بتواند روند تقسیم عراق را شدت و تحکیم بخشد و یا حداقل در شمال عراق بدلیل مناطق حساس نفتی چون موصل و وجود کردهای پ.ک.ک دارای نفوذ و تاثیرگذاری تعیین کننده باشد.

دیدگاه ها